X
تبلیغات
زولا

BadTunnel: آسیب‌پذیری مهمی برای همه کاربران ویندوز « آموزش و انجمن تخصصی شبکه

یکشنبه 4 مهر 1395 ساعت 08:48
 BadTunnel: آسیب‌پذیری مهمی برای همه کاربران ویندوز

به تازگی یک آسیب‌پذیری جدی در سیستم‌عامل ویندوز شناسایی شده ...  است. این آسیب‌پذیری همه نسخه‌های ویندوز از 95 تا ویندوز 10 را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این آسیب‌پذیری می‌تواند پس از باز نمودن یک لینک، گشودن یک فایل Microsoft Office و یا حتی با اتصال درایو USB، شرایط اجرای حمله فرد میانی را برای مهاجم فراهم نماید.Yang Yu کاشف این آسیب‌پذیری (مؤسس آزمایشگاه Tencent’s Xuanwu) که مبلغ 50000 دلار بابت شناسایی این آسیب‌پذیری دریافت کرده است، در خصوص این آسیب‌پذیری اظهار نموده که “این آسیب‌پذیری به احتمال زیاد در کل دوران عمر ویندوز دارای بیشترین تأثیرات امنیتی است”.

جزییات دقیق این آسیب‌پذیری هنوز منتشر نشده است ولی این آسیب‌پذیری می‌تواند به عنوان روشی برای NetBios-Spoofing در شبکه به منظور دورزدن تجهیزات NAT و دیواره آتش مورد سوء‌استفاده قرار گیرد. به عبارت دیگر این رخنه می‌تواند سیستم قربانی را در معرض سوءاستفاده مهاجمینی خارج از شبکه محلی قرار داده و در این شرایط دیواره آتش عملاً از دور خارج شده است (مگر آنکه پورت 137 UDP بین شبکه و اینترنت بسته شده باشد).

بر اساس گزارش Yang Yu ، این آسیب‌پذیری ناشی از زنجیره‌ای از رخدادها در پروتکل‌های لایه‌های انتقال و کاربرد و نحوه استفاده سیستم عامل از این پروتکل‌ها و نیز نحوه پیاده‌سازی برخی از پروتکل‌ها در فایروال‌ها و سیستم‌های NAT می‌باشد. البته مهاجم بایستی از نحوه سوء استفاده از این زنجیره‌ اطلاع داشته باشد. در صورت وجود این دانش، برای نوشتن کد سوء‌استفاده نزدیک به 20 دقیقه زمان لازم می‌باشد. کد سوء استفاده در حقیقت ایجاد ابزاری ساده به منظور بسته‌بندی و ارسال بسته‌های UDP است. به نظر می‌رسد کمپانی مایکروسافت با رفع آسیب‌پذیری در حلقه پایانی این زنجیره در (Web Proxy Autodiscovery Protocol) WPAD، این آسیب‌پذیری را کنترل کرده است.

WPAD راه‌کاری در سیستم‌عامل است که به منظور شناسایی خودکار فایل‌های تنظیمات مرورگر وب با استفاده از جستجوی آدرس‌هایی ویژه بر روی شبکه‌ محلی آن کامپیوتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این شرایط، مهاجم در صورتی که بتواند یکی از این آدرس‌ها را تصرف نماید و یا آدرس جستجو شده را تغییر دهد، امکان دسترسی به فایل‌های تنظیمات را خواهد داشت. بنابراین مهاجم می‌تواند مرورگر قربانی را در جهت ارسال ترافیک به یک مقصد میانی (در قالب حمله فرد میانی) هدایت نماید. تا پیش از کشف آسیب‌پذیری BadTunnel، به منظور انجام چنین حمله‌ای، مهاجم می‌بایست به شبکه قربانی دسترسی می‌یافت و یا با تکیه بر آسیب‌پذیری domain name collisions در WPAD به دنبال چنین هدفی گام بر می‌داشت که ترفند دشواری بود.

شرکت microsoft یک وصله به روزرسانی (MS16-077) به منظور رفع این آسیب‌پذیری منتشر کرده است. نسخه‌هایی از ویندوز که دیگر پشتیبانی نمی‌شوند (مانند ویندوز XP) بایستی NetBios را در TCP/IP غیرفعال نمایند. به منظور رفع این آسیب‌پذیری، پیشنهاد می‌گردد کاربران ویندوز وصله به‌روزرسانی را نصب و یا پورت 137 udp را مسدود نمایند. به منظور دانلود وصله می‌توان به آدرس زیر مراجعه کرد:smile icon

icon downloadhttps://technet.microsoft.com/en-us/library/security/ms16-077.aspx


برای دانلود صدها eBook ، نرم افزار ، آموزش و کتاب دیگر کلیک کنید.دانلود AppDev ، دانلود AskVideo ، دانلود Career Academy ، دانلود CBT Nuggets ، دانلود AsileFX ، دانلود CG Cookie ، دانلود cmiVFX ، دانلود Coursera ، دانلود Cisco Press ، دانلود Drupalize me ، دانلود Digital Tutors ، دانلود EC-Council ، دانلود Educator ، دانلود Escape Studios ، دانلود Eat3D ، دانلود fxphd ، دانلود Gumroad ، دانلود Gnomon Workshop ، دانلود Groove3 ، دانلود INE ، دانلود Infinite Skills ، دانلود K.Alliance ، دانلود KelbyOne ، دانلود LinuxCBT ، دانلود LiveLessons ، دانلود LearnVisualStudio.NET ، دانلود Lynda.com ، دانلود MasterPhotoWorkshop ، دانلود Massive Synth ، دانلود 3DMotive ، دانلود MacProVideo ، دانلود Class On Demand ، دانلود PacktPub ، دانلود PhotoshopCAFE ، دانلود PhLearn ، دانلود PluralSight ، دانلود Peachpit ، دانلود Ripple Training ، دانلود Sonic Academy ، دانلود Schoolism ، دانلود SSD Tutorials ، دانلود Skillfeed ، دانلود Treehouse ، دانلود Tekpub ، دانلود TutsPlus ، دانلود GameTutor ، دانلود TrainSignal ، دانلود Total Training ، دانلود Think Vitamin ، دانلود Udemy ، دانلود Video2Brain ، دانلود VTC ، دانلود Winstructor ، دانلود ZBrushWorkshops ، دانلود SecurityTube ، دانلود CreativeLive ، دانلود Linux Academy ، دانلود OS Training ، دانلود Cloud Academy ، دانلود Cybrary ، دانلود CodeSchool ، دانلود RouteHub ، دانلود ITProTV ، دانلود GoGo Training ، دانلود LearnNowOnline ، دانلود SVS ، دانلود Uartsy ، دانلود VideoMakers

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.