X
تبلیغات
زولا

مفاهیم و منطق لایسنسینگ: تفاوت Volume Licenses ,Retail, OEM در چیست؟ « آموزش و انجمن تخصصی شبکه

یکشنبه 4 مهر 1395 ساعت 08:48
 مفاهیم و منطق لایسنسینگ: تفاوت Volume Licenses ,Retail, OEM در چیست؟

Volume Licenses

زمانی که شما قصد ...  خرید لایسنس محصولات مایکروسافت رادارید به روش‌های مختلف می‌توانید این کار را انجام دهید. که این روش‌ها عبارت‌اند از FPP (Full Packaged Product) و OEM (Original Equipment Manufacturer) و Volume Licensing. پس تفاوت بین انها در چیست و تفاوت‌های حقوقی و قانونی در استفاده از آن‌ها در چیست؟ این بحث را با نگاهی به لایسنس FPP شروع می‌کنیم.

licensing-concepts-and-logic-the-difference-between-oem-retail-and-volume-licenses-what

Retail

لایسنس FPP از طریق خرید از خرده‌فروشی (retail) قابل انجام می‌باشد و برای خریدهای کمتر از 5 لایسنس روشی آسان و سریع می‌باشد. در این نوع فروش لایسنس به دو صورت Full و Upgrade قابل تهیه می‌باشد. در نوع upgrade نیاز به سیستم‌عامل و یا نرم‌افزار نصب‌شده با نسخه قدیمی‌تر می‌باشد و ازلحاظ مالی برای بروز رسانی روش مقرون‌به‌صرفه‌ای می‌باشد. زمانی که شما لایسنس را به‌صورت retail خریداری می‌کنید شما وارد توافقنامه‌ای با مایکروسافت می‌شوید که باید به حقوق مصرف‌کننده در آن متعهد باشید. این حقوق شامل جزییات بسیاری مانند حق مربوط به downgrade می‌باشد که در حالت کلی در نرم‌افزارهای FPP مجاز به انجام آن نمی‌باشید؛ و تعداد دستگاهی که شما مجاز به استفاده از لایسنس بر روی آن را دارا می‌باشید.

OEM

نرم‌افزارهای OEM شامل نرم‌افزارهایی می‌شود که از قبل بر روی یک دستگاه نصب‌شده است. برای نمونه زمانی که شما یک لپتاپ می‌خرید ممکن است بر روی آن سیستم‌عامل Widows 10 از قبل و به‌صورت لایسنس شده بر روی آن نصب‌شده باشد که یکی از مزیت‌های آن این است که شما از صحت عملکرد درست سیستم‌عامل و موارد مربوط به لایسنس آن آگاه هستید و در صورت بروز مشکل با شرکت سازنده آن می‌توانید تماس بگیرید. در مورداستفاده از نرم‌افزارهای OEM نیز شما باید از قوانین و شرایط مجوزهای مربوط به آن آگاه باشید. برای مثال در مورد ویندوز 8.1Pro لایسنس شده oem شما این محدودیت رادارید که فقط تا به دو نسخه قبل یعنی Windows 7 professional و Windows Vista Business می‌توانید downgrade انجام دهید.

Microsoft-Volume-Licensing[1]

Volume Licensing

سومین راهکار برای دستیابی به لایسنس نوع Volume Licensing می‌باشد. توافق و قراردادهایی که بر اساس آن می‌توان این نوع لایسنس را تهیه نمود بر اساس نوع و اندازه سازمان درخواست‌کننده می‌باشد؛ که برای شرکت‌های کوچک و متوسط و سازمان‌های بزرگ طراحی‌شده است و بر اساس نوع خرید شما از این نوع لایسنس شما دارای حقوق و شرایط خاصی برای استفاده می‌باشید که اصطلاحاً به آن Product Use Rights (PUR) گفته می‌شود. در PUR به‌صورت ماهانه اطلاعات جدید در توافق‌نامه با مایکروسافت و مسائل مربوط به پشتیبانی و نرم‌افزارهای جدید (بروز رسانی شده) و طرح‌های جدید موجود می‌باشد. برای مثال اگر شما یک لایسنس upgrade برای Windows 8.1 pro از نوع volume License تهیه کنید به‌طور دقیق در پنل اختصاصی به شما گفته خواهد شد که از روی چه سیستم‌عامل‌هایی و با چه شرایطی قادر به به‌روزرسانی می‌باشید.smile icon

Source:raika.co


برای دانلود صدها eBook ، نرم افزار ، آموزش و کتاب دیگر کلیک کنید.دانلود AppDev ، دانلود AskVideo ، دانلود Career Academy ، دانلود CBT Nuggets ، دانلود AsileFX ، دانلود CG Cookie ، دانلود cmiVFX ، دانلود Coursera ، دانلود Cisco Press ، دانلود Drupalize me ، دانلود Digital Tutors ، دانلود EC-Council ، دانلود Educator ، دانلود Escape Studios ، دانلود Eat3D ، دانلود fxphd ، دانلود Gumroad ، دانلود Gnomon Workshop ، دانلود Groove3 ، دانلود INE ، دانلود Infinite Skills ، دانلود K.Alliance ، دانلود KelbyOne ، دانلود LinuxCBT ، دانلود LiveLessons ، دانلود LearnVisualStudio.NET ، دانلود Lynda.com ، دانلود MasterPhotoWorkshop ، دانلود Massive Synth ، دانلود 3DMotive ، دانلود MacProVideo ، دانلود Class On Demand ، دانلود PacktPub ، دانلود PhotoshopCAFE ، دانلود PhLearn ، دانلود PluralSight ، دانلود Peachpit ، دانلود Ripple Training ، دانلود Sonic Academy ، دانلود Schoolism ، دانلود SSD Tutorials ، دانلود Skillfeed ، دانلود Treehouse ، دانلود Tekpub ، دانلود TutsPlus ، دانلود GameTutor ، دانلود TrainSignal ، دانلود Total Training ، دانلود Think Vitamin ، دانلود Udemy ، دانلود Video2Brain ، دانلود VTC ، دانلود Winstructor ، دانلود ZBrushWorkshops ، دانلود SecurityTube ، دانلود CreativeLive ، دانلود Linux Academy ، دانلود OS Training ، دانلود Cloud Academy ، دانلود Cybrary ، دانلود CodeSchool ، دانلود RouteHub ، دانلود ITProTV ، دانلود GoGo Training ، دانلود LearnNowOnline ، دانلود SVS ، دانلود Uartsy ، دانلود VideoMakers

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.